טראנס

 

קמינים

גשמי הברכה שירדו עלינו כבר לפני חודשים אחדים מרמזים, אולי, בעניין החורף הקרב, שעומד להיות קר וגשום. נכון, זה בהחלט ממש לא המינוס של אירופה או לחילופין סופות הטורנדו של חופי ארצות הברית, אולם בהחלט, ארבעה – חמישה שבועות לפחות של פוך ותנור.

לאחר מכן זהו, שבמרבית הבתים במדינתנו, שמתגאים במזגנים משוכללים ויקרים, מסתפקים בחורף בתנור היגויני שבעיקר שורף את הרגל ובכלל לא מחמם אותם שאר הגוף, או שמא במפזר חום היגויני שלוקח לו עשרים דקות עד שהוא הינו להשפיע אודות הטמפרטורה בחדר. מדוע הזלזול? בגלל שהקיץ במדינת ישראל אורך זמן רב הרבה יותר מהחורף?... הגיע העיתוי ליהנות מחדר נעים גם בחורף. איך מבצעים אחר זה? באופן בלבדי עם קמינים.

מה זה קמינים?
קמינים אלו לא פתוח. מעץ, פחם, גז, סולר ונפט הינם חומרי הבערה הקיימים, כשלכל מסוג אחד המלות וחסרונות מבחינת זמני הבערה, עוצמת החום המופקת, העלויות הכרוכות עם חומר זה בהכרח ואפילו רמת הבטיחות (שבעקרון לא זולה בכולם, ברם בכל זאת צריך הבדלים מועטים).

קמינים הביאו בהשפעת סרטים רומנטיים במרוצת הזמן לסמל רומנטי מובהק. אנחנו מדברים בקמיני העץ הקלאסיים, הישנים, הפועלים בדרך כלל אודות עץ אם פחם, יחד עם ארובה בקצה הגג של הבניין וש בונים חימום מושלם ואור עדין היוצר סביבה נעימה. קמינים במראה קלאסי אלו עברו שדרוג תוך כדי השנים ובעידן המודרני נשלחים תוך שימוש וסתי עוצמת חום ועשן, אבל חזור, היתרון הגדול – האווירההאופי המדהימה אשר הוא מייצר.

לעומתו קמין הגז מבחינת התעלות מרשים מיוחד, בעל ניסיון מעט יותר, חדיש הרבה יותר, אבל כמו כן "קר" מיוחד, אי אפשר מבחינת החום אשר הוא מפיק, כי אם מבחינת ההרגשה שהוא מייצר. היתרון המשמעותי הוא היכולת לשלוט בעוצמת הלהבה ובזאת בעוצמת החום, לעומת קמין העץ שבו היכולת בין ממש לא קיימת לפחותה במיוחד.

אפשרי לומר, בגדול, שקמין עץ מבין ענין מעט יותר לבתים גדולים של זוגות בכפר, וקמין גז מתאים יותר למשפחות באזורים קצת קרים.

מחירם של קמינים בארץ ישראל נע בקרב מאות רבות של לעשרות אלפים רבים של אירו, ברם מדובר כאן במוצר שמעלה את אותה ערך הדירה המוצעת ומחזיק מעמד הרבה שנים רבות. חורף חם שיהיה זה לכל המעוניינים!