טראנס

 

מסיבות טבע בישראל

צעירים רבים בישראל אוהבים לבלות במסיבות טבע בהן מושמעת מוזיקת טראנס. למסיבות אלה יצא שם של מסיבות סמים אך המציאות היא שרבים מגיעים למסיבות הטבע בגלל האווירה הייחודית וההנאה בריקודים לתוך הלילה בטבע לצלילי המוזיקה אותה הם אוהבים. המשטרה מנסה להערים קשיים על מארגני המסיבות ולעתים אף מטרידה את משתתפי המסיבות בטבע עם חיפושים, מעצרים או השבתת השמחה במידה והמסיבה מתקיימת ללא אישורים נדרשים, חברת אבטחה ועמידה בתקני הבטיחות לקיום אירועים המוניים.

משנות ה- 90

מוזיקת טראנס התפתחת בשנות ה- 90 כז'אנר מוזיקלי חדש בתחום המוזיקה הפסיכודלית. צעירים נשאבו לז'אנר ויותר ויותר מועדונים החלו להשמיע את המוזיקה האהובה ולהביא תקליטנים ידועים. במהלך השנים החלו תקליטנים להנהיג את מסיבות הטבע וקבוצות צעירים נהגו להתאסף במקומות שונים ברחבי הארץ, לצרוך סמים במשותף ולבלות במהלך כל הלילה כולל שעות הבוקר עם ריקודים המשלבים חוויות לעתים מיסטיות כפי שטוענים צעירים רבים. עם השנים קיבלה המוזיקה לגיטימציה וכיום היא מושמעת בכל מקום וישנם תקליטנים ידועים הנודדים ממסיבה למסיבה ומתקלטים מוזיקה קצבית וסוחפת להנאת אלפי המשתתפים במסיבות טבע או מסיבות סגורות במועדונים.

ללא אלכוהול

אחת הטענות כנגד מוזיקת טראנס  היא שהיא נועדה לעודד צריכת סמים. רבים טוענים כי טראנס היא מוזיקה ללא אלכוהול ורק מי שצורך סמים, קשים או קלים, יכול להינות מהמוזיקה ולרקוד לאורך שעות ארוכות ללא הפסקה. משטרת ישראל הפעילה בעבר כוחות מיוחדים כנגד התארגנות מסיבות טבע  אך כיום קל יחסית לקבל אישור לקיום מסיבות ומשתתפי המסיבה עוברים חיפוש כדי שלא להכניס סמים למסיבה ולעתים המשטרה מגיעה כדי לבדוק את התנהלות המקום ולבצע מעצרים של סוחרי סמים או לבדוק תצהיר נוטריוני ואישורים להפקת המסיבה בטבע.

הכרה עולמית במוזיקאים ישראלים

מוזיקת טראנס פופולרית מאוד בישראל ויוצרים רבים זוכים להכרה בינלאומית בתחום. אמנם הממסד בארץ אינו תומך בנושא ואף מערים קשיים על המוזיקאים אך בחו"ל נחשבים המוזיקאים הישראליים למתקדמים ואיכותיים ושמות של תקליטנים והרכבים כמו סקאזי, די ג'יי יהל, Infected Mushroom ואחרים ידועים בכל העולם.