טראנס

 

הכל על מוזיקת טראנס

מי שנוסע לאיי תאילנד או לגואה בהודו נתקל בודאי במסיבות ענק תחת כיפת השמים שיכולות להערך גם ימים שלמים לא הפסקה. מדובר פה במסיבות ענק שמשתתפים בהם תרמילאים רבים שהגיעו לאזור הידוע במסיבות הטראנס שלו. רובם ככולם צעירים בסביבות גיל ה- 20. אך אין צורך להרחיק עד להודו כדי להתקל במסיבות טראנס. מסיבות כאלה מתקיימות גם בארץ בעיקר באזורים מיוערים. המשתתפים הם צעירים סביב שנות ה- 20.

 

מוזיקת טראנס היא מוזיקה אלקטרונית. היא אינה משלבת בתוכה שירה אלא מוזיקה בלבד. היום ישנו שילוב של הצלילים האלקטרונים המתכתיים יחד עם צלילי מוזיקת ניו אייג' שנשמעים מדי פעם והופכים את המוזיקה למדיטטיבית יותר. המוזיקה מורכבת ממקצבים החוזרים על עצמם ומדי פעם ישנו שינוי קטן בקו המוזיקה שרק בעל אוזן מורגלת ישים לב אליו. מדובר פה בעצם באוסף של צלילים שנשמע כמו ערבוב צלילים גדול ללא קשר או הגיון, ממש כפי שבית מלא בחפצים יראה לאדם שבא לעשות פינוי אספנות כפייתית מתוך ביתו של האספן- אוסף של חפצים שנמצאים בבית לא הגיון ברור ובכמות גדולה

 

מסיבות הטראנס הן המוניות ולכן הן מושכות אליהן אש, בין אם של התקשורת ובין אם של המשטרה. משתתפים במסיבות כאלה בין מאות לעשרות אלפים של רוקדים. למתבונן מן הצד נראה שהם רוקדים באופן אוטומטי כישות אחת ומגיבים לצלילים באופן דומה, כאשר שינוי קטן במוזיקה מביא עימו תגובה דומה של כל הרוקדים. קהל מוזיקת הטראנס הוא רב יחסית לכך שמלבד במסיבות הוא לא מאוד מורגש על פני השטח.

 

תרבות הטראנס מזכירה את תרבות ילדי הפרחים משנות השישים באווירה של חופש ואהבה שלה יחד עם איזשהו מרד נגד הממסד. השפעה נוספת על הטראנס היא תרבות המזרח. בעצם יש בטראנס שילוב של מזרח ומערב, מרכיבים מן העבר יחד עם מרכיבים חדשניים, מודרנים וחובקי עולם. המוזיקה היא חדשנית בגלל השימוש הבלעדי במחשב בהפקת הצלילים שלה, אך גם כאן, ממש כמו בשנות השישים מדובר ברצונם של הצעירים להתפרק, להביע את עצמם ולעשות משהו משלהם.